AIA - Mladinski center Mengeš
Zavod REVIVO
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
LAS Za mesto in vas
Evropski sklad za regionalni razvoj

Naravoslovne delavnice za osnovne šole

Projekt EVREKA je projekt s področja varstva okolja in ohranjanja narave, večje vključenosti mladih ter drugih ranljivih skupin. Eden izmed glavnih namenov projekta je omogočanje dodatnega izobraževanja mladih in ozaveščanje o pomembnosti vodnih ekosistemov skozi učno metodo eksperimenta po principih doživljajske pedagogike. V šolskem letu 2018/19 pripravljamo naravoslovne delavnice, na katere vabimo vse učence med 4. in 6. razredom, ki jih področje naravoslovja, biologije, raziskovanja ali preživljanja časa ob reki in v naravi veseli, da se nam pridružijo v okviru popoldanskih delavnic/naravoslovnega dne.

Projekt EVREKA je podprt s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj, ki prispeva k strategiji Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast ter k raziskavam in inovacijam. Pripravljenje naravoslovne delavnice tematsko ustrezajo zastavljenim strategijam in mlade na območju sodelujočih občin v projektu spodbujajo k razmišljanju o pomembnosti ohranjanja različnih lokalnih vodnih ekosistemov ter vrstni in habitatni pestrosti lokalnega okolja.

Z namenom približevanja okoliške narave učencem smo pripravili delavnice, kjer bodo lahko spoznali in videli manj znane organizme svoje bližnje okolice ter se spoznali z metodologijo znanstvenega vzorčenja, snovanjem raziskave ter uporabo različnih orodij, od vzorčevalnih mrežic in pincet do lup in mikroskopov. Tem delavnicam sledita dodatni delavnici za vse zainteresirane ter povabilo na skupni javni popis EkoReka v Domžalah, ko bodo lahko učenci prevzeli vlogo vodenja in prikazovanja naučenega skupaj z mentorji. Popis bo predstavljal zaključek naravoslovnih delavnic in je namenjen širši promociji odprtega tipa ter je kot tak namenjen vsem generacijam.

Obseg in okvirni termini:

  • 3 temeljne delavnice za vse zainteresirane – april 2019,
  • 2 nadaljevalni delavnici (priprava na popis) – maj 2019,
  • zaključni dogodek EkoReka – 25. 5. 2019.
  • V prvi fazi načrtujemo eno skupino otrok, ki bi štela do 15 udeležencev.

    Sodelovanje s šolami:

    Za izvedbo projekta vas kot šolo vabimo v partnerstvo, saj je temeljni namen osveščanje in širjenje znanja mladih, vezano na lokalno okolje. Projekt je v letu 2019 zastavljen prvič in ga vidimo kot inicialni projekt, ki ga želimo v prihodnosti širiti in poglabljati. Ozaveščanje o ohranjanju, varovanju in spoznavanju vodnih ekosistemov so cilji, s katerimi želimo pri otrocih vseh šolskih nivojev spodbuditi zanimanje za raziskovanje in nadgraditev znanj biologije in ekologije. Z upanjem, da bomo sodelovali, vas prosimo, da nam pomagate pri organizaciji in pridobivanju mladih pri tej interesni dejavnosti. Poleg programske in vsebinske ponudbe projekta bomo priskrbeli za vsa finančna sredstva za izvedbo delavnic. Kot šolo pa vas prosimo za pomoč pri pridobivanju otrok za sodelovanje v projektu, ki bi jih verjetno najlažje pridobili pri aktivih učiteljih iz omenjenega področja. Za izvedbo omenjenih treh delavnic bi v primeru slabega vremena ali izvajanja določenih analiz potrebovali eno izmed učilnic.

    Snovalci naravoslovnih delavnic EVREKA:

    Dr. Polona Pengal, univ. dipl. biologinja, soustanoviteljica Zavoda REVIVO in strokovnjakinja na področju ihtioloških raziskav, tako na področju morskega kot sladkovodnega ribištva. Preko številnih mednarodnih znanstvenih in projektnih raziskav je pridobila pomembne izkušnje iz metodologije in vzorčenja, ki so pomembne pri izvajanju delavnic in pripravi programa.

    Damjan Habe, univ dipl. socialni pedagog, soustanovitelj podjetja HD&H. Pri naravoslovnih delavnicah projekta EVREKA skrbi za oblikovanje posameznih delavnic in svetuje pri metodični izvedbi le teh. Zaposlen je v mladinskem domu Jarše, hkrati pa deluje tudi kot svetovalec na področju vzgoje in izobraževanja za šole in vrtce ter kot metodik na različnih področjih dela v izobraževanju.

    Blaž Cokan, univ. dipl. geograf in soustanovitelj Zavoda REVIVO. Številne delovne izkušnje na področju monitoringa stanja populacij rib, raziskovanjem antropogenih vplivov na okolje in drugih raziskovalnih projketih so pripomogle pri nastanku naravoslovnih delavnic projketa.

    Elena Štendler, univ. dipl. biologije ima številne izkušnje z vzgojo in učenjem otrok in mladostnikov. Tekom naravoslovnih delavnic bo poskrbela za izvedbo delavnic, ki bodo učencem približale raziskovanje in pestro življenje ob reki.

    Eva Horvat, mag. ekologije in biodiverzitete je tekom študija pridobila številne izkušnje dela z otroci kot tudi z samim raziskovalnim delom. Izkušnje ji bodo pomagale pri izvedbi delavnic, učencem pa bo lahko predstavila različne metode vzorčenja.

    modra-ribica

    Za vsa vprašanja sva vam na voljo:

    • Damjan Habe
    • mail: damjan.habe@gmail.com
    • tel: +386 31 657 775
    • HD&H-logo

    • Eva Horvat
    • mail: eva.horvat@ozivimo.si
    • tel: +386 41 419 408
    • REVIVO_logotip



    Naložbo sofinancirajo Republika Slovenija, Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, Zavod REVIVO in AIA - Mladinski center Mengeš. Projekt se izvaja v okviru LAS Za mesto in vas.